Swing Nitra – Extra lekcia 23.2.2020 - info a registrácia  

Ahoj všetkým priaznivcom Swingu v Nitre a širokému okoliu!

Na jeseň roku 2019 sme otvorili kurzy Swingových tancov v Nitre v Akadémii tanca na Výstavnej 8. Nejde len o jednorázový workshop, ale o pravidelné kurzy a klubovú činnosť! Ambicióznych vieme pripraviť aj na súťaže!

Kurz je venovaný všetkým vekovým skupinám. Môžu prísť aj deti, juniori, až po seniorov! Naši najstarší absolventi mali nad 70 rokov!!!

Kurz vedie Charlie - zakladateľ swingového tancovania na Slovensku.

V súčasnosti beží kurz mierne pokročilých. Pre začiatočníkov otvárame nový kurz s prvou lekciou 26.1.2020.

Nitra 2020 800

klikni pre zväčšenie

Ak ťa to zaujalo čítaj ďalej.... O info si píš na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prehľad Swingových tancov

zdroj: www.nonsolocharleston.com

lh

Prihlásiť sa môžeš TU

Lindy Hop je pouličný jazzový tanec, ktorý sa vyvinul v Harleme, Manhattene a New Yorku začiatkom 19. storočia. Lindy hop je zmesou rôznych tancov z celých Spojených Štátov. Jeho základ tvorí Charleston.
Lindy hop kombinuje pohyby a improvizácie afrických tancov s klasickým osemštvrťovým taktom. Prvé verzie tanca boli charakterizované rýchlou "prácou nôh" zo zmesou partnerskej spolupráce, ktorá obsahovala točenia, vzdušnú akrobaciu a prerušenia, kde dvaja tanečníci stojaci na tej istej strane nohy robili rôzne krokové variácie oddelene.

Lindy Hop pridalo niekoľko nových prvkov, ktoré sa zdali byť prejavom dôvernosti a sexuality. Muž ťahal ženu pomedzi svoje nohy, točil ju až jej sukňa viala vo vzduchu, zdvihol ju hore, až sedela obkročmo na jeho drieku, točil ženu okolo pásu, kým zovrela svoje ruky okolo jeho pásu a jej hlava bola na úrovni jeho pupka. Preto bol tento druh tanca považovaný za nebezpečný sexuálny tanec, hrozbu pre morálne hodnoty.

Lindy Hop - afro-americký párový tanec, ktorý sa vyvinul koncom 20-tych rokov z tancov: Step, Charleston, Texas Tommy a Turkey trot. Pradedo všetkých swingových tancov, predchodca, Boogie-Woogie, Rock and Rollu a spoločenského tanca Jive.

Tančiareň Savoy
Môžeme sa len čudovať, ako bolo možné, že si v čase rasovej segregácie černošský spôsob tanca našiel cestu ako v černošskej, tak aj belošskej tanečnej spoločnosti. Kľúčovým prvkom je tu tančiareň Savoy v Harleme v New Yorku. Tu, ako výnimka, bol povolený vstup bielym aj čiernym tanečníkom. Takže keď sa jazzový tanečník George Snowden nazývaný "Shorty" spoločne s George Ganaway (em) a Big Bea (ou) vzájomne bavili tancom "Hop", mohli ich sledovať novinári, ktorí chceli poznať názov tanca. Shorty sa na chvíľku zamyslel a jeho zrak padol na vydanie New York Times, kde na titulnom liste stála správa "Lindbergh hop the Atlantic" (Charles Lindbergh preletel Atlantik) a odvetil: "No, tancovali sme Lindy Hop!" A tak sa zrodil Lindy Hop :-).

Stal sa najpopulárnejším tancom až do konca štyridsiatych rokov (najznámejším miestom bol Cotton club)
Frankie Manning rozprával, že v niektorých tančiarňach dokonca mali tabuľky s nápismi "zákaz tancovania" alebo "žiadne Lindy Hop".
Bohužiaľ koncom 40-tych rokov nadšenie pre Lindy Hop opadlo. (V súčasnosti opäť popularita rastie).

Dnes poznáme dva štýly Lindy Hop:
1) "Savoy style" (pôvodný štýl tancovania v Tančiarni Savoy)
2) "Hollywood style" alebo tiež "smooth Lindy"
Asi hlavným rozdielom medzi oboma je základný krok. U Savoy štýlu je počítaný na osem (eight count), u Hollywood štýlu je základné počítanie na šesť (six count). Ide len o základný krok, pretože v oboch štýloch sa pri tanci počítanie mení. Kroky tak môžu byť vykonávané na 4, 6, 8, 10, 12 dôb.

bw par150

Prihlásiť sa môžeš TU

Boogie-Woogie vzniklo v železničnom vozni, v ktorom černosi cestovali z miesta na miesto za prácou. Na svoj dobytčák si nasťahovali klavír a búchanie kolies o koľajnice okolo nich, to bol metronóm pre klaviristu. Spevom a hudbou si krátili chvíle cestovania.

  • Boogie-Woogie je tanečná disciplína, ktorá vznikla v prvej polovici tohto storočia v Spojených štátoch spolu so Swingom. Z týchto dvoch tancov sa neskôr vyvinul Rock and Roll a moderný spoločenský tanec Jive. Pri akrobatickom Rock and Rolle je na prvom mieste gymnastická príprava, zatiaľ čo u Boogie-Woogie je to tanec. Samotná hra džezových a swingových hudobníkov bola taká chytľavá, že ľudia museli tancovať, aj keď nechceli. Minimálne s nohami pod stolom. Hoci je to veľmi rýchly tanec. Je veľmi populárny a prístupný všetkým vekovým skupinám.
  • U tanečníkov Boogie-Woogie platí, že majú dobrú náladu. Pritom nezáleží na výške, veku ani váhe a to je práve výhoda Boogie-Woogie, že ho môžu tancovať všetky vekové, výškové aj váhové kategórie.
  • Zaujalo vás Boogie-Woogie a Swing? Ak áno, neváhajte a zájdite za tanečníkmi tanečného štúdia Charlie. Práve tu sa ako prví na Slovensku začali venovať Boogie-Woogie v januári 1997. Tancovať Boogie-Woogie môže každý. Rekreačne alebo súťažne. Súťažné kategórie sú rozdelené podľa veku: Main Class - hlavná kategória (17 - 40 r.), Juniori (6 - 17 r.) a tzv. "Oldies" pre páry nad 35/40 rokov. Rekreační tanečníci môžu súťažiť v kategórii Hobby pre neregistrované páry.

charleston

Prihlásiť sa môžeš TU

V dvadsiatych rokoch bol Charleston superpopulárnym tancom, ktorý sa stal jedným zo symbolov tejto dekády (spoločne s jazzom, prohibíciou, Al Capone a Fordom T). V dnešnej dobe je tanec Charleston opäť populárnym medzi swingovými tanečníkmi po celom svete. Pravidelné súťaže a show sú dobrým dôvodom pre zlepšovanie tanečných schopností.